Nie da się ukryć, że w dzisiejszym świecie praktycznie każdy z nas jest zadowolony z postępu jaki niesie za sobą cyfryzacja. Odnosi się ona do wszystkich aspektów naszego życia, nawet jeśli chodzi o książki. Obecnie, wersje papierowe praktycznie są zapomniane, a my zdecydowanie chętniej korzystamy z różnorodnych e-book’ów i książek w wersji cyfrowej. Można jednak powiedzieć, że – na szczęście – znajdują się wśród czytelników prawdziwi miłośnicy tradycji, którzy cenią sobie o wiele bardziej słowo pisane i drukowane, od słowa „elektronicznego”. Często decydują się oni także na kserowanie książek – co jest szczególnie popularną praktyką wśród studentów. Jednak czy kserowanie książek jest legalne?
Kserowanie kupionych książek – czy jest legalne?
Wiele punktów usługowych jak np. ksero Poznań codziennie ma do czynienia z klientami proszącymi o skserowanie książki czy nawet jednego rozdziału. Takie praktyki są popularne, gdyż pozwalają nieco zadbać o ekonomię. Niektóre książki są rzeczywiście wyjątkowo drogie, więc ich skserowanie wydaje się bardziej korzystnym rozwiązaniem. Jednak czy jest to rozwiązanie, które pozostaje w zgodzie z prawem autorskim? Otóż prawo autorskie chroni dobra niematerialne pisarzy i twórców i sprawia, że mogą oni otrzymać odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że w momencie kiedy kupujemy książkę, wówczas stajemy się automatycznie jej właścicielami. Co za tym idzie – zgodnie z zasadami prawa autorskiego – możemy z tej książki korzystać w określonym zakresie. Głównie chodzi tu o wykorzystanie jej na użytek osobisty. Zgodnie z tym legalnym procesem jest pożyczenie książki, jej skserowanie lub skserowanie jej określonej części. Warto jednak pamiętać, że nawet w zakresie kserowania własnej książki należy zachować granice zdrowego rozsądku. Dopuszczalne jest wykonanie jedynie kilku kopii, dzięki czemu autorzy w dalszym ciągu pozostają chronieni przed nadmiernym rozpowszechnianiem ich dzieła. Podsumowując, można bez większych konsekwencji – raz czy dwa – skserować książkę. Warto jednak nawet na kopii umieścić imię i nazwisko autora książki.
Kserowanie książek wypożyczonych z biblioteki – czy jest dozwolone?
Biblioteki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż dają nam możliwość korzystania ze swoich zbiorów publikacji i powieści całkowicie za darmo. Wówczas wypożyczamy książkę na konkretny okres czasu, a następnie musimy ją po prostu zwrócić. Jednak czy kserowanie książek wypożyczonych z biblioteki jest legalne? Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w tym momencie to nie my jesteśmy jej właścicielami, ale dana placówka, która nam ją udostępnia. Niemniej jednak korzystanie z książek z biblioteki – także w zakresie ich kserowania – również jest dozwolone. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, że praktycznie każda placówka posiada swój, wewnętrzny regulamin, w którym takie praktyki mogą zostać zabronione. Warto się więc zapoznać z regulaminem, a także pamiętać o tym, że wykonywanie kopii książki – zarówno w wersji papierowej i elektronicznej – również powinno odbywać się z umiarem. Dopuszczalne jest – zazwyczaj – wykonanie kilku kopii książki wypożyczonej z biblioteki, a kopia ta powinna zostać opatrzona nazwiskiem i imieniem jej autora. Pamiętajmy jednak, że kserowanie książek jest legalne w momencie, kiedy z danej kopii będziemy korzystać we własnym zakresie, czyli nie wykorzystamy jej w zakresie potrzeb komercyjnych. Podsumowując, kserowanie książek jest legalne pod warunkiem, że zachowamy umiar, a wykonanych kopii nie będziemy sprzedawać.